Dentysta może być fajny

Wizyta u dentysty wywołuje nie miłe odczucia u osób dorosłych, a co dopiero w przypadku dzieci, dla których takie wyjście musi być wręcz potwornym stresem, a to co nastąpi na fotelu w gabinecie – najgorszym doświadczeniem. Czy istnieją jakieś metody, sposoby, które pozwolą choć trochę zniwelować lęk i sam ból u stomatologa?

Na początku trzeba zadbać o to, aby dziecko miało jak najlepsze skojarzenia z kliniką dentystyczną. To zdanie wydaje się absurdalne i wręcz niemożliwe do zrealizowania. Niekoniecznie. Należy jednak dość szybko, bo w okresie wczesnego dzieciństwa zabrać dziecko na tak zwaną wizytę adaptacyjną do dentysty. Takie wizyty oferuje już coraz więcej prestiżowych i nowoczesnych klinik stomatologicznych. W Bytomiu funkcjonuje kilka dobrze prosperujących przychodni (zobacz tu: Bytom dentysta), cieszących się uznaniem nie tylko przez mieszkańców, ale także pacjentów z całej Polski. Najmniejsi pacjenci też znajdą w tym mieście dużo placówek dentystycznych, które są przystosowane właśnie dla nich. Podczas wizyty adaptacyjnej dziecko oswaja się z nowym otoczeniem, ogląda bajki, bawi się lusterkiem, czy też wygodnie leżakuje na fotelu, a pani doktor ogląda uzębienie dziecka, a także przeprowadza krótki instruktaż jak prawidłowo szczotkować zęby.

Jednym z ciekawszych pomysłów, które mają pozytywnie przygotować dziecko do wizyty w gabinecie dentystycznym jest wspólna zabawa w dentystę w domu. W tym celu warto zaaranżować małe pomieszczenie, fotel i zgromadzić kilku pacjentów, którymi mogą być pluszowe maskotki. Świetnie sprawdzają się również zawody w myciu zębów. Należy już od dzieciństwa uczyć dzieci prawidłowych ruchów podczas mycia zębów, a także dokładać wszelkich starań, aby ta czynność stała się obowiązkiem. Wszystko to sprawi, że dzieci będą miały piękny, zdrowy i śnieżnobiały uśmiech. W klinikach przyjaznych dla dzieci powstają specjalne kąciki zabaw, w których mali pacjenci będą mogli zapomnieć o tym, gdzie są i poprzez zabawę zniwelować stres towarzyszący przed wizytą. Jako rodzice powinniśmy motywować dziecko, wspierać, a także nagradzać uściskiem czy drobnym upominkiem. W naszej kompetencji należy również wybór odpowiedniego stomatologa, który powinien wyrażać się dobrym podejściem do dzieci, empatią i życzliwością. Młody pacjent powinien złapać ze swoim stomatologiem dobrą więź, dzięki czemu będzie chętnie chodzić na wizyty.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>