Z czym wiąże się paradontoza?

Olśniewający uśmiech jest pragnieniem każdej kobiety. Dodaje on nie tylko uroku osobistego, ale przede wszystkim wzmacnia poczucie własnej wartości oraz zdecydowanie ułatwia kontakty zarówno osobiste, jak i zawodowe. Każdy, kto chce mieć zdrowe zęby, powinien o nie dbać i to już od wczesnego dzieciństwa. Podstawową zasadą higieny ustnej jest częste i dokładne szczotkowanie zębów, języka oraz wewnętrznych stron policzków. Proces ten pomaga usunąć zbędne resztki jedzenie, które w przypadku, gdyby doszło do ich gnicia w jamie ustnej mogą doprowadzić do rozwoju zakażeń. Negatywnie na stan uzębienia wpływa również picie słodkich napojów gazowanych, nadmierne spożywanie słodyczy czy jedzenie kwaśnych potraw. Niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz zła dieta mogą doprowadzić do powstawania chorób zębów i dziąseł. Jedną z najczęściej występujących przypadłości jest parodontoza.

Czym jest parodontoza, co ją powoduje oraz jak skutecznie ją leczyć

Parodontoza, czyli inaczej zapalenie przyzębia, jest podstępną chorobą, która przez bardzo długi czas może nie dawać żadnych niepokojących objawów. Najczęściej jej rozwój zaczyna się od zbyt dużej ilości kamienia nazębnego zgromadzonego w wyniku zaniedbań w obszarze higieny zębów i dziąseł. Wszystko zaczyna się od osadu nazębnego, który nieusunięty w porę zaczyna twardnieć i stopniowo zamienia się w kamień nazębny. Ten z kolei znajdując się na linii łączącej koronę zębową z dziąsłem, wbija się coraz głębiej w dziąsło powodując jego degenerację. W rezultacie całego procesu, dziąsła się cofają, a odsłonięciu ulegają szyjki zębowe. Jest to bardzo wrażliwa część zęba, dlatego pacjent z odsłoniętymi szyjkami zębowymi może odczuwać mocny ból w momencie spożywania bardzo ciepłych lub lodowatych płynów. Ból może także pojawić się podczas jedzenia kwaśnych potraw. W wyniku odsłonięcia szyjek zębowych osłabia się również osadzenie zęba w dziąśle.

Nieleczona parodontoza może prowadzić do wypadnięcia zębów. Jeżeli obserwujesz u siebie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o rozwoju parodontozy, to czym prędzej udaj się na konsultację stomatologiczną. Gabinet znajdujący się w twojej najbliższej okolicy możesz znaleźć w internecie – wystarczy, że w pole wyszukiwania wpiszesz hasło “dentysta Gdańsk” albo “stomatolog Gdańsk”. Z leczeniem parodontozy nie można zbyt długo zwlekać. Jeżeli dziąsła ulegną znacznemu zanikowi, wówczas może nie pomóc wizyta u stomatologa i interweniować będzie musiał chirurg.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>